Strona główna
zaloguj

 | Mapa strony

Kategoria: Projektownia

Kurs AutoCADa dla początkujących- Część II (Linia, Łuk)

Część II

Linia, łuk- kreślimy śrubę.

Witam, w kolejnej części kursu Autocad'a dla początkujących.

Dzisiaj, zostaną przedstawione dwa podstawowe narzędzia Autocad'a (i zarazem dwa, najczęściej używane), mianowicie linia, oraz łuk. Z racji, iż najlepiej jest uczyć się poprzez praktykę, w ramach tej części stworzymy już pierwszy obiekt, jakim będzie widok z przodu śruby M30, o wybranych przez nas rozmiarach.

Poniżej przedstawiam śrubę stworzoną i zwymiarowaną przeze mnie:

Zaczynajmy!

W pierwszej kolejności po uruchomieniu Autocad'a ustawiamy odpowiednio opcje które pomogą nam w dalszej pracy:

Siatka:

pasek


Klikamy prawym przyciskiem myszy na siatkę, po czym wybieramy ustawienia i konfigurujemy je tak, jak przedstawiłem poniżej:Skok- położony na dolnym panelu, na lewo od siatki. Tymczasowo wyłączamy klikając lewym przyciskiem myszy na ikonkę.


Śledzenie biegunowe- pozwoli nam śledzić wybrane kąty pod którymi będziemy kreślić nasze proste.Klikając prawym klawiszem myszy na ikonkę zaznaczoną powyżej ustawiamy kąt śledzenia- 45 stopni.


Lokalizacja- najbardziej przydatne narzędzie tej części, obowiązkowo włączone. Prawym przyciskiem myszy ustawiamy:

Bliski

Styczny

Na przedłużeniu

Centrum

Symetria

Koniec

Prostopadły

Do dzieła!

Pierwszą czynnością będzie narysowanie prostej stanowiącej podstawę naszej śruby. Wybieramy narzędzie „linia” na jeden z trzech możliwych sposobów.

a) Wpisując polecenie linia w konsoli:b) Lub wybierając ikonkę:Z menu znajdującego się po lewej stronie ekranu, lub z panelu głównego- rysuj- linia

Po kliknięciu, Autocad zapyta nas o pierwszy punkt linii, z racji, iż pracujemy na układzie współrzędnych wybierzmy punkt 0,0 i enter.Kolejnym krokiem po wpisaniu pierwszego punktu linii będzie określenie jej długości, kąta, lub po prostu drugiego punktu linii (i zarazem jej końca).

Najprostszym sposobem wykreślenia linii jest nakierowanie myszki na punkt w którym dzięki opcji „śledzenie biegunowe” zostanie ukazana przerywana linia świadcząca o wielokrotności wybranego kąta do śledzenia. Dodatkowo ukazuje się nam kąt jaki aktualnie jest wybrany.Po nakierowaniu myszką kąta 0 stopni, wpisujemy żądaną długość linii, w tym wypadku wpisujemy 30 i naciskamy enter.

 


*Aby wybrać długość niecałkowitą, po części całkowitej stawiamy kropkę (.), wstawienie przecinka (,) autocad odczytuje jako wprowadzanie współrzędnych. I tak np.:

1.1- długość

1 , 1- współrzędne

1.1 , 1.2- współrzędneDzięki przeprowadzonej operacji, mamy podstawę naszej śruby M30. Następnie konieczne jest wykreślenie linii prostopadłej do stworzonej już linii podstawy. Kierujemy się na kąt 90 stopni i wpisujemy zadaną długość (u mnie było to 80), nie naciskając klawisza enter, rysujemy dalej. Tym razem posłużymy się opcjami „lokalizacji”, po narysowaniu linii o długości 80, widzimy, ze autocad pozwala nam wykreślić kolejną linię, nakierowujemy kursor na pokazany poniżej punkt (punkt początku rysunku).  Po czym kierujemy się myszką w górę, po wytyczanej przez program linii przerywanej.W momencie gdy nasza linia będzie kreślona pod kątem 180 stopni i jednocześnie punkt wskazywany przez kursor będzie znajdował się prostopadle do punktu zaznaczonego na powyższym rysunku klikamy myszą, tworząc linię.Ostatnim krokiem będzie narysowanie linii prostopadłej do wcześniejszej i kończącej się w punkcie początkowym rysunku.Otrzymaliśmy podstawę, na bazie której będzie można kreślić dalszą część śruby.
Kontynuując, zajmiemy się głową śruby. Kreślimy proste o danych wymiarach:

Prosta pod kątem 180 stopni- 11.5

Prosta pod kątem 90 stopni- 16Podobnie postępujemy po stronie prawej.


Następnie konieczne jest nakreślenie dwóch prostych oddalonych od zewnętrznych krańców głowy śruby o 13. Możemy wykreślić te proste, wpisując współrzędne, jednak istnieje prostszy sposób wykorzystujący proste pomocnicze. Narysujcie proszę, taką oto prostą:Kolejno, za jej pomocą narysujcie prostą pod kątem 90 stopni skierowaną w dół i o długości równej 16. Po kliknięciu enter, rysujemy kolejną linię, tym razem znajdującą się w połowie linii pomocniczej, skierowaną do góry o długości 3.

Jeżeli zaznaczyliście w „lokalizacji” opcję „symetria” Autocad znajdzie nam środek linii pomocniczej:klikamy, kierujemy linię do góry pod kątem 90 stopni i wpisujemy długość 3, w ten o to sposób stworzyliśmy drugą linię pomocniczą która pozwoli nam wykreślić łuk. Zaznaczamy prostą pomocniczą 1 i ją usuwamy klikając klawisz del. Podobnie postępujemy po prawej stronie rysunku.Zbliżamy się do końca.


Łączymy końce linii pomocniczych nr.2, używając linii, po czym je usuwamy.

Używając opcji rysuj- łuk- 3 punkty, kreślimy łuki.


  1. Pierwszy łuk kreślimy w taki oto sposób:  1. Drugi:

 

            

3. Trzeci i zarazem ostatni:

 


Ostatnim elementem śruby będzie jej szpiczaste zakończenie. Zakończenie ma wysokość 1,5, więc rysujemy linie pomocnicze o wysokości 1.5, następnie łączymy je ze sobą jedną linią:Następnie przy pomocy śledzenia biegunowego tworzymy linie pod kątem 45 stopni i przecinające się z linią na wysokości 1.5.


Usuwamy linie pomocnicze.
To wszystko, właśnie wykonaliście Państwo pierwszy rysunek i zarazem projekt w Autocad'zie.

Dla ułatwienia poniżej zamieszczam film, pokazujący krok po kroku, wykonywane przeze mnie czynności.

 

 


 

Zapraszam na kolejne części.

 

 

 

www.instalacyjna.com.pl

 

Karol Borowiak

Tagi: auto cad, ustawienia autocada, kurs autocada, autocad, Karol Borowiak, dla początkujących, ustawienia autocad, kurs autocad

Podziel się na facebook.com

Komentarze:

Autor: Mateusz Data dodania: 28 stycznia 2014

Świetny poradnik
Prosze o wyjaśnienie dlaczego ta linia pomocnicza do góry ma długość 3 ponieważ nie moge tego nigdzie znaleźć
Prosze o odpowiedź

Autor: redakcja Data dodania: 19 lutego 2014

Długości są umowne, może Pan spróbować też z innymi wartościami.

Dodaj komentarz: